Čekáte miminko a lámete si hlavu nad tím, co vše před jeho příchodem pořídit a zařídit? Přemýšlíte, co opravdu využijete a bez čeho se naopak obejdete? Připravili jsme pro vás nejenom orientační seznam základní výbavičky pro miminko, díky kterému si uděláte jasno v tom, co se vám opravdu bude a nebude hodit, ale také soupis věcí, které je potřeba před příchodem miminka zařídit.
Spánek miminka
Spánek je pro miminka velmi důležitý. V prvním měsíci mohou prospat v některých případech až 20 hodin denně. Nerušený spánek jim zajistíte v podstatě téměř kdekoliv. Důležité je myslet především na jejich bezpečnost. Na začátek můžete pořídit postýlku nebo kolébku. Ty vybavte kvalitní matrací, která zajistí správný vývoj páteře. Do postýlky pořiďte bavlněné prostěradlo, peřinku a ochranné mantinely. Také povlečení na peřinu by mělo být bavlněné.
Namísto klasické přikrývky můžete pořídit spací pytel. Děťátko se v něm nemůže odkopat, a tak má tělo i nožičky stále v teple. Skvělým pomocníkem jsou hnízdečka. Miminko v nich snadno přemístíte z postýlky do kočárku nebo naopak, zabraňují skutálení a spousta děťátek se v nich cítí bezpečně. Pro váš klidný spánek a maximální bezpečnost miminka zainvestujte do monitoru dechu a chůvičky. Uspávání vám může usnadnit zavinovačka, ale i plyšová hračka s bílým šumem.
Výbava pro spánek miminka
- Dětská postýlka s nastavitelnou výškou matrace
- Kvalitní matrace s kokosem či pohankou
- Hnízdečko
- Prostěradla
- Spací pytel
- Zavinovačka, popřípadě rychlozavinovačka
- Monitor dechu
- Chůvička
- Peřinka a 2 povlečení
Přeprava a cestování
Bez kočárku a autosedačky se v dnešní době pravděpodobně neobejdete. Už jen na cestu z porodnice je potřeba mít vhodnou autosedačku, která splňuje všechny parametry pro bezpečnou jízdu. Skvělou volbou bude takzvané vajíčko se zabudovaným isofixovým systémem. Do autosedačky si pořiďte vhodný fusak, který udrží vaše děťátko v teple.
Volba kočárku je pak především o vašem vkusu a prioritách. Pro maximální pohodlí miminka je důležitá hluboká a prostorná korba. Tu vyplňte měkkou dekou nebo fusakem. Využijete také cestovní polštářek, který tlumí nárazy a otřesy. Praktická je možnost otáčení korbičky po a proti směru jízdy. Ke kočárku si pořiďte vhodnou pláštěnku a síťku proti hmyzu. Nezapomeňte na přebalovací tašku, do které vložíte vše potřebné (plenky, podložku na přebalování, vlhčené ubrousky, svačinu pro vás, apod.).
Výbava k přepravě a cestování miminka
- Hluboký kočárek
- Autosedačka 0 – 11 kg – takzvané vajíčko (se zabudovaným isofixovým systémem)
- Nosící šátek nebo nosítko
- Fusak do kočárku
- Fusak do autosedačky
- Pláštěnka na kočárek
- Síťka proti hmyzu
- Přebalovací taška nebo batoh
Kojení a krmení
Ať už budete miminko kojit nebo ne, je dobré mít ve výbavě několik věcí, které celý proces krmení výrazně usnadní. Pokud plánujete kojit, podívejte se po odsávačce na mléko. Ta se vám bude hodit nejen v případě odsávání mléka do zásoby, ale i při začínajícím zánětu prsu. K odsávačce si pořiďte několik lahviček na uskladnění odsátého mléka. Nezapomeňte na kojící polštář, pokud ho doma ještě nemáte. Kojení s ním bude daleko jednodušší a pohodlnější. Hodit se vám bude také kojící podprsenka a do ní jednorázové vložky.
Pokud kojit neplánujete, obstarejte si alespoň 5 lahviček na mléko s obsahem 250 ml. Při výběru dětské lahvičky se zamyslete nad materiálem, z kterého je vyrobena. Skleněné lahvičky se lépe udržují, ale mohou se snadněji rozbít. Naopak plastové jsou více odolné vůči rozbití, ale daleko rychleji se opotřebují. K lahvičkám si pořiďte vhodné náhradní savičky. Ve výbavě by neměl chybět ani pořádný kartáč na mytí lahviček, sterilizátor nebo ohřívač lahviček.
Pokud plánujete kojit
- Odsávačka na mléko
- Lahvičky na skladování odsátého mléka
- Kojící podprsenky
- Kojící tričko nebo tílko
- Noční košilka na kojení
- Vložky do podprsenky (kvůli úniku mléka)
- Bylinný kojící čaj na podporu laktace
- Homeopatika na podporu laktace
- Krém na bradavky
- Kojící polštář (pokud ještě nemáte)
Pokud neplánujete kojit
- Kojenecká výživa (umělé mléko)
- Kojenecké vody
- 5 lahvičky na mléko s obsahem 250 ml a náhradní savičky
- 2 lahvičky s obsahem 125 ml na čaj či vodu
- Kartáč na mytí lahví
- Sterilizátor na lahve
- Ohřívač lahviček a termoobal (ideální na cesty)
Přebalování a koupání
Přebalování. Jedna z nejoblíbenějších činností. Přebalit miminko můžete v podstatě kdekoliv. Pokud si chcete tuto činnost co nejvíce usnadnit, porozhlédněte se po přebalovacím pultu. Díky němu budete mít vše potřebné (plenky, podložky, vlhčené ubrousky, krém na opruzeniny, a další) na jednom místě a hezky při ruce. Na cestách využijete jednorázové přebalovací podložky.
Jednorázových plen si do začátku nekupujte příliš velké množství. Stačit vám budou zhruba dva balíky velikosti newborn. Po pár dnech uvidíte, zda vám a miminku daná značka a velikost vyhovuje. Nepřehánějte to ani se zásobou vlhčených ubrousků. I když se rozhodnete využívat především jednorázové plenky, pořiďte si alespoň 10 kusů bavlněných látkových plen, které mají víceúčelové využití. Hodit se vám budou při koupání i kojení miminka, na utírání slin a vyprsknutého mlíčka nebo je využijete jako zavinovačku, letní přikrývku nebo sluneční clonu.
Výbava k přebalování miminka
- Přebalovací stůl nebo pult
- Přebalovací podložka
- Jednorázové přebalovací podložky na cesty
- Perlan
- Dětské vlhčené ubrousky
- Krém proti opruzeninám
- Pleny (jednorázové či látkové)
- V případě látkových plen také plenkové kalhotky
- Látkové pleny
První koupání bývá pro rodiče poměrně vypjatá situace. Přitom se není čeho bát. Stačí se naladit na pozitivní vlnu, dodržet pár pokynů, překonat několik procedur a můžete si být jisti, že se z koupání stane váš oblíbený rituál. Většina miminek se navíc ve vodě cítí velice příjemně a spokojeně. Na koupání si pořiďte dětskou vaničku nebo koupací kyblík. Skvělým pomocníkem je lehátko nebo podložka do vody, které vám zjednoduší úchop miminka při koupání.
K určení správné teploty vody vám poslouží teploměr do vody. Ideální teplota pro koupání miminek je v rozmezí 36 až 38 °C. Pro miminka není při koupání potřeba žádná kosmetika. Pokud byste chtěla miminko i tak umýt něčím dalším, stačí do koupele přidat pár kapek jemného dětského koupelového oleje. Po koupání zabalte miminko do vyhřáté bavlněné osušky nebo župánku. Pokud jste při koupeli žádnou kosmetiku nepoužili, můžete pokožku miminka ošetřit jemným dětský olejem nebo krémem.
Výbava ke koupání miminka
- Dětská vanička nebo koupací kyblík
- Lehátko nebo podložka do vaničky
- Teploměr k měření teploty vody
- Set žínek
- Bavlněná osuška
- Župánek pro miminko
- Dětské přípravky do koupele
- Dětský olej nebo mléko po koupání
- Vata nebo vatové tampóny
- Dětský kartáč na vlásky
Jak je to s oblečením pro miminko?
Radost z očekávání miminka nás téměř nutí nakupovat všechny ty krásné overaly, bodýčka a čepičky. Ale lepší bude trochu zpomalit. Miminka rychle opravdu rostou, proto je dost pravděpodobné, že spoustu věcí ani nevyužijete. Na dobu šestinedělí vám postačí pár kousků oblečení. Ale jakou velikost vlastně zvolit? Většina miminek narozených v termínu měří kolem 50 cm. Ideální proto bude pořídit pár kousků oblečení ve velikosti 56 a další ve velikosti 62.
Zkušené maminky doporučují nakoupit především zavinovací body a košilky, které nemusíte pracně přetahovat přes hlavičku. Oblíbené jsou také dupačky a overaly s praktickým zapínáním mezi nožičkami, jenž oceníte především během přebalování. Chybět by neměly ani bavlněné rukavičky proti poškrábání. Nezapomeňte všechno oblečení pro miminko vyprat a vyžehlit.
Oblečení pro letní miminka
- Overaly s ťapkami
- Zavinovací body s krátkým rukávem
- Zavinovací body s dlouhým rukávem (na chladnější dny)
- Tepláčky
- Dupačky se zapínáním mezi nožičkami
- Bavlněné kabátky
- Lehké capáčky
- Několik párů lehkých ponožek
- Bavlněné rukavičky proti poškrábání
- Lehkou bavlněnou čepičku
- Klobouk proti sluníčku
Oblečení pro zimní miminka
- Overaly s ťapkami
- Zavinovací body s dlouhým rukávem
- Tepláčky s ťapkami
- Dupačky se zapínáním mezi nožičkami
- Bavlněné kabátky
- Svetříky na knoflíky
- Zimní capáčky
- Několik párů lehkých ponožek
- Teplou kombinézu
- Bavlněné rukavičky proti poškrábání
- Lehkou bavlněnou čepičku (na doma)
- Teplou vlněnou čepičku
- Teplé rukavičky
Lékárnička
Před příchodem miminka zkontrolujte a doplňte domácí lékárničku.
- Tělesný teploměr (digitální)
- Nosní odsávačka
- Nosní kapky proti rýmě
- Mořskou vodu na proplach nosánku
- Gázové čtverečky a líh na ošetření pupíku
- Borová voda nebo Opthalmo Septonex na vyplachování a ošetření očí
- Kulaté nůžky na nehty
- Léky na snížení teploty
- Kapky proti nadýmání
- Masážní olej nebo gel na masírování bříška (proti nadýmání)
- Nahřívací polštářek z třešňových pecek na bolavé bříško
- Rektální rourka (v nejhorším případě uleví od dětské koliky, nesahejte po ní ale pravidelně)
- Pro vás – přípravek k ošetření bradavek
Co vyřídit před porodem?
Kromě nakupování oblečků, lahviček a dalších věcí pro miminko, si nezapomeňte vyřídit několik nezbytných formalit a papírování.
Najděte vhodného pediatra
Ještě před porodem si najděte vhodného pediatra (ideálně v bližším okolí vašeho bydliště), ke kterému budete s miminkem docházet a zaregistrujte se. Už v porodnici po vás budou chtít kontakt na lékaře. Po narození miminka si navíc budete domlouvat první návštěvu. Pediatra hledejte s dostatečným předstihem, jelikož spousta z nich nepřijímá nové pacienty.
Vyřiďte prohlášení o určení otcovství a jména dítěte (pro nesezdané páry)
V případě, že s tatínkem nejste sezdáni, vyrazte ještě před porodem na matriku, kde společně vyřídíte prohlášení o určení otcovství. Uznání otcovství slouží k tomu, aby byl tatínek uveden v rodném listě miminka a dítě tak mohlo nést jeho příjmení. K vyřízení budete potřebovat občanské průkazy, rodné listy a těhotenskou průkazku. Současně vyřídíte i prohlášení o jménu dítěte.
Peněžitá pomoc v mateřství
Máte-li nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nezapomeňte vyplnit žádost a odevzdat ji svému zaměstnavateli nebo na ČSSZ (OSVČ, který si platí nemocenské zálohy). V žádosti vyplňte datum, kdy na mateřskou dovolenou plánujete nastoupit.