Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.
Podporuje mojeID

NOVINKY

arr3Základní výbavička pro miminkoČekáte miminko a přemýšlíte, co všechno budete muset ještě koupit a kolik to bude stát?Ano, každá... arr3Jak vybrat fusak do kočárku ?Jak vybrat fusak Přinášíme pár rad jak vybrat správný fusak :   Na našem trhu je spousta... arr3Jak naučit na nočník ? Zde je návod'Mami, tati—vykakal jsem se do hrnce!' Toužíte po tom, abyste od svého dítěte slyšeli tato slova?...

ZBOŽÍ V AKCI

KONTAKTY

Kukulky.cz
Razice 50
41804, Hrobčice
tel: +420 724 690 127
kukulky.cz@email.cz

ANKETA

Jak jste se dozvěděli o našem e-shopu?

Zbozi.cz 39% Heureka.cz 26% Google.cz 17% Jiné 18%

Doprava zdarma
    při nákupu 
  nad 3000,- KčJak naučit na nočník ? Zde je návod

'Mami, tati—vykakal jsem se do hrnce!' Toužíte po tom, abyste od svého dítěte slyšeli tato slova? Některé děti se spolu se svými rodiči naučí používat toaletu velmi rychle, zatímco jiní zažijí různé problémy. Až nabudete dojmu, že by dítě mohlo být připraveno začít chodit na hrnec či záchod, pořádně se nadechněte, a připravte si veškeré odhodlání a trpělivost na několik měsíců práce. Vezměte v úvahu následující tipy, které by Vám a Vašemu dítěti mohli nácvik chození na toaletu usnadnit:

Poznejte, kdy je dítě připraveno
Používání záchodu nebo hrnce je pro Vaše dítě významným vývojovým krokem. Kdy bude Vaše dítě připraveno a jak celý proces učení proběhne, záleží na jedinečném vývoji a temperamentu Vašeho dítěte. Abychom parafrázovali známe rčení: „Můžete zavést dítě na záchod, ale nemůžete je přinutit, aby to udělalo samo.'

Většina dětí jeví známky toho, že jsou tělesně a psychicky připraveny používat záchod, mezi 18 měsíci a 3 roky věku. Některé děti mohou být připraveny dříve, jiné později. U dívek tento okamžik nastává obvykle o něco dříve než u chlapců. Dítě si musí být vědomo močení a vyměšování a musí mít nad těmito činnostmi kontrolu. Následující znamení Vám dají najevo, že je dítě připraveno:

  • Vyměšování je pravidelné a předvídatelné.
  • Plenky jsou v průběhu dne či po spaní suché alespoň dvě hodiny.
  • Výraz tváře nebo držení těla naznačuje, kdy je dítě připraveno močit nebo vyměšovat.
  • S plnými plenkami se cítí nepohodlně, naříká nebo žádá o jejich výměnu.
  • Je schopno dojít do koupelny, pomoci s vysvlékáním a řídit se jednoduchými pokyny.
  • Řekne si, že chce na hrnec či záchod nebo že chce kalhotky jako „velká holka“.

Zajistěte správné načasování i v jiných ohledech. Mnozí rodiče dávají přednost nácviku chození na záchod v létě, kdy děti nosí méně oblečení a kdy je snazší je na záchodě vysvléci. Je rovněž rozumné naplánovat nácvik na dobu, kdy se v rodině nedějí jiné významné změny či události, jako např. stěhování, narození sourozence, změna rodinné péče, dovolená či rozvod.

Pomozte dítěti naučit se používat toaletu
Když získáte dojem, že je dítě připraveno, vesele je v tomto kroku podporujte a říkejte mu, že bude 'velký kluk' či 'velká holka.' Nevyvíjejte na ně žádný tlak – dejte mu na vědomí, že je to jeho rozhodnutí a Vy jste zde proto, abyste mu pomohli. Domluvte se s ostatními osobami, které o dítě pečují (opatrovnice, příbuzní, pečovatelky, učitelé) na stejném přístupu. Buďte trpěliví… dá se očekávat, že celý proces učení na toaletu bude trvat tři až šest měsíců.

Ujistěte se, že dítě chápe, co po něm chcete. Ukažte mu, jak chodíte na záchod Vy, starší sourozenci nebo kamarádi. Pomáhá, pokud matky nebo starší sestry ukáží malým holčičkám, co mají dělat; klukům to mohou ukázat tatínci nebo starší bratři. Rozhodněte se, jaká slova budete používat pro tělesné orgány, moč a stolici. Nejlepší je používat správné pojmy (např. 'penis') nebo obvyklé názvy (např. 'čurat' a 'kakat'), abyste se vyhnuli zmatku. Ukažte dítěti, že moč a stolice patří do záchodu. Pomozte mu spláchnout. Neoznačujte je negativními výrazy, jako 'špinavý' či 'smradlavý,' aby se dítě nestydělo chodit na záchod.

Zajděte do knihovny či knihkupectví a obstarejte si knihu o chození na záchod a čtěte si ji společně s dítětem. Oblékejte dítě do volných kalhot, které lze snadno stáhnout a obléci, nikoliv do overalů či body se zapínáním v rozkroku. Pro některé rodiče je snadnější, když v tomto období používají kalhotkové plenky nebo speciální kalhotky.

Pořiďte si pohodlný hrnec nebo dětskou desku na záchod a malou stoličku. Některé děti mají strach ze spadnutí do záchodu a cítí se pohodlněji na hrnci s nohama na zemi.

Dítě s hrncem nejprve seznamte a dovolte mu, aby si na něj několikrát sedlo oblečené. Potom je požádejte, aby si na hrnec sedlo bez kalhot a bez plenek. Kluci mohou čurat do hrnce v sedě či ve stoje. Sedejte si na hrnec pravidelně každý den ve stejnou dobu, aby se z toho stal každodenní rituál. Zkoušejte to v době, kdy dítě pravidelně močí nebo vyměšuje, např. po snídani či jiném jídle nebo poté, co se hodně napilo; podporujte dítě, aby si to zkusilo i v jinou dobu, např. před spaním či po spaní nebo před koupáním. Pokuste se zachytit, kdy dítě jeví známky toho, že se potřebuje vyčurat nebo vykakat. Vždy po několika hodinách je zkoušejte posadit na hrnec.

Na hrnci setrvejte vždy alespoň několik minut, aby dítě mělo příležitost se uvolnit a vykonat potřebu. Podporujte je slovně nebo mu čtěte knížku. Až je hotovo, nechejte je odejít. Nečekejte, že vykoná potřebu ihned a neprojevujte své zklamání, pokud ji nevykoná vůbec. Když se to povede, pochvalte je nebo je obejměte. Jiné odměny či pobídky mohou rovněž být užitečné. Někteří rodiče používají kalendář s cedulkami vyznačujícími sezení na hrnci, s rozdílnými značkami pro čurání a kakání.

Některé děti se naučí na záchodě dříve močit, jiné vyměšovat. Postupně naučte dítě všechny kroky: jít na záchod, sundat si kalhoty a plenku či kalhotky, posadit se na hrnec nebo záchod, vymočit se nebo se vyprázdnit, utrhnout si kus toaletního papíru, utřít si zadek zezadu dopředu (aby nedošlo u dívek k urinální či vaginální infekci), vhodit toaletní papír do záchodu, spláchnout záchod a umýt a usušit si ruce.

Když se naučí dítě pravidelně chodit na hrnec či na záchod, oslavte to s ním tak, že je necháte vybrat si spodní prádlo pro velké děti. Pro mnohé děti je možnost nosit spodní prádlo velkou motivací k používání záchodu. Dávejte toto prádlo dítěti přes den a často s ním choďte na záchod. Buďte ovšem připraveni na občasné nehody a mějte s sebou náhradní spodní prádlo, kalhoty, ubrousky na utření a plastové šátky, pokud jdete ven. Ačkoliv se těmito nehodami můžete cítit zklamaní nebo popuzení, nejlepší je zachovat si pozitivní přístup – postupně bude nehod u ubývat, až se dítě zcela naučí používat toaletu. Zkuste zvládat tyto nehody s porozuměním a věcně a dítě za ně netrestejte. Řeknete dítěti, 'To je v pořádku. Příště mi řekni, až se ti bude chtít, a půjdeme spolu na záchod.'

Pokud jsou s chozením na záchod problémy, buďte trpěliví nebo vyhledejte pomoc. Zatímco některé děti přejdou od chození na záchod přes den k odpolednímu a nočnímu spaní bez plenek během krátké doby, mnohé děti potřebují dalšího půl roku nebo rok i více. Dokonce se stává, že některé děti potřebují plenky na noc i v šesti letech. Častokrát jsme svědky zadržování moči nebo měl jeden či oba rodiče problémy s pomočováním. Pomáhejte dítěti, aby se necítilo trapně, a pokuste se nočnímu pomočování vyhnout tím, že dítěti nebudete večer dávat napít a že je dáte vyčurat krátce před spaním. Pokud máte obavy související s nočním pomočováním dítěte, obraťte se na pediatra: toto pomočování může být známkou infekce močových cest, cukrovky nebo emocionálních problémů. Váš pediatr Vám pomůže zjistit příčinu a zahájit léčbu.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ