Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 3 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
06.03.2023
Co vše pořídit a zařídit před příchodem miminka?
Čekáte miminko a lámete si hlavu nad tím, co vše před jeho příchodem pořídit a zařídit? Přemýšlíte, co opravdu využijete a bez čeho se naopak obejde... číst celé
26.02.2023
Jak vybrat postýlku pro miminko
Výběr postýlky patří k těm nejdůlěžitějším věcem při chystání výbavičky. Není radno ji podcenit. Níže uvádíme několik rad, jak vybrat a na co si dávat... číst celé
01.03.2023
Základní výbavička pro miminko
Čekáte miminko a přemýšlíte, co všechno budete muset ještě koupit a kolik to bude stát?Ano, každá nastávající maminka chce pro svoje miminko jen to ne... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Jak vybrat postýlku pro miminko
Jak vybrat postýlku pro miminko
26.02.2023

Výběr postýlky patří k těm nejdůlěžitějším věcem při chystání výbavičky. Není radno ji podcenit. Níže uvádíme několik rad, jak vybrat a na co si dávat pozor.

Každá postýlka musí být trvale označena odkazem na EN 716-1: 2013; uvedením evropské normy výrobce deklaruje, že postýlka vyhovuje jejím požadavkům, zřetelnou značkou (např. ryskou) na vnitřní straně postýlky nebo jiným označením, které uvádí maximální výšku matrace,
jménem (značkou) výrobce, distributora nebo prodejce; údaje umožňují identifikaci výrobku.


Ke každé postýlce musí být přiložen návod v českém jazyce. Vztahují se na něj poměrně přísné, normou dané požadavky na podobu a obsah. I když jinak návody příliš nestudujete, u dětské postýlky vám to doporučujeme, protože jde o bezpečí a zdraví dítěte.

Návod k dětské postýlce musí:

 - být nadepsán „Důležité, uschovejte pro pozdější potřebu: čtěte pozorně“, 

 - obsahovat upozornění na nebezpečí umístění postýlky blízko otevřeného ohně nebo zdroje silného tepla;

 - obsahovat upozornění, že nesmí být používána, pokud je jakákoliv její část rozbitá, roztrhaná nebo chybí;

 - upozorňovat, že v postýlce nesmí nic zůstávat a nesmí být poblíž jiného vybavení, které by dítěti poskytlo oporu nebo hrozilo uškrcením či udušením;

 - upozorňovat, že se v postýlce nesmí používat více než jedna matrace;

 - prohlašovat, že je připravena k použití, pouze pokud jsou všechny zajišťovací mechanismy bezpečně zajištěny;

 - obsahovat upozornění, že nejnižší poloha roštu je nejbezpečnější a nejvyšší polohu je možno používat jen do chvíle, kdy se dítě dokáže samo posadit;

 - prohlašovat, že pohyblivé bočnice (pokud je jimi postýlka vybavena) musejí být v uzavřené poloze vždy, když je dítě v postýlce bez dozoru;

 - upozorňovat, že odnímatelná vodítka pro posunutí základny postýlky (jsou-li součástí výrobku) musejí být demontována před použitím postýlky v nejnižší poloze;

 - obsahovat montážní výkres s popisem všech částí a nářadí potřebného pro sestavení;

 - obsahovat upozornění, že maximální tloušťka matrace musí být taková, aby vzdálenost od povrchu matrace k okraji bočnice byla v nejvyšší poloze roštu alespoň 200 mm a v nejnižší poloze nejméně 500 mm; 

 - upozorňovat na případnou značku maximální výšky matrace na postýlce;

 - obsahovat upozornění na minimální velikost použité matrace (tak, aby mezi matrací a bočnicemi/čely nebyla větší mezera než 30 mm);

 - prohlašovat, že všechny spojovací prvky musejí být dobře dotaženy a pravidelně kontrolovány;
obsahovat návod na mytí či čištění; 

 - upozorňovat, že postýlka nesmí být používána, pokud z ní dítě dokáže samo vylézt.

Dobré rady

1. Instalace

Pokud lze postýlku demontovat a opět sestavit, musí být vybavena předvrtanými otvory a čepy.
Na postýlce se nesmí provádět žádné změny a úpravy (např.: perforace dna, vyřezávání tyčí).
Výška dna postýlky musí být nastavena pouze pomocí nářadí, které je k tomu určeno.
Matrace nesmí přesahovat značku (např. rysku) nebo jiný typ označení na vnitřní straně postýlky. Toto označení uvádí maximální výšku matrace.


Rozměry

Délka vyráběných postýlek se pohybuje od 900 mm do 1400 mm.


Pro dítě do 6 měsíců věku:
v nejvyšší poloze dna/lehací plochy musí být minimální vzdálenost mezi horní stranou dna/lehací plochy a horní hranou bočnice nebo čela postýlky 300 mm.

Pro dítě od 6 měsíců věku nebo od doby, kdy začne být pohyblivé (samo se posadí, klekne si nebo se postaví):
v nejnižší poloze dna/lehací plochy musí být vzdálenost mezi horní stranou dna/lehací plochy a horní hranou bočnice nebo čela postýlky minimálně 600 mm.

Vzdálenost mezi okrajem dna a bočnicemi a čely postýlky musí být maximálně 25 mm.
Vzdálenost mezi tyčkami postýlky musí být mezi 45 mm a 65 mm.

Vzdálenost mezi příčkami dna postýlky je 60 mm. V případě dna (roštu) s mřížkami nebo perforací, musí mít otvory maximální průměr 85 mm.
Přístupné díry, mezery a otvory musí být buď menší než 7 mm, nebo mezi 12 mm a 25 mm a nesmí být hlubší než 10 mm.
Pokud má postýlka sklápěcí bočnice, musí být vzdálenost mezi vodící tyčí sklápěcího mechanismu a tyčkou postýlky mezi 0 a 7 mm nebo mezi 12 mm a 25 mm.


Vlastnosti

Volte postýlku se dnem z příček, mřížek nebo s perforací. Takové dno zajistí dostatečnou ventilaci.
Zvolte postýlku s tyčkami. Prostor mezi tyčkami zabezpečuje dostatečnou cirkulaci vzduchu. Ideální je postýlka, která má tyčky na všech čtyřech stranách. Postýlka s plnými čely může také poskytnout dostatečnou ventilaci za předpokladu, že dvě tyčkové bočnice nejsou umístěny proti/u zdi nebo nábytku.
Konstrukce postýlky musí být pevná a stabilní.
Dřevo nesmí být poškozeno a nesmí vykazovat stopy napadení hnilobou nebo hmyzem.
Kovové materiály musí být odolné proti korozi.
Barva musí být odolná proti poškrábání, nesmí být toxická.
Ostré rohy, hrany a hroty musí být zaoblené nebo zakryté.
Postýlka nesmí mít otvory, mezery, kraje nebo výčnělky, kterých by se mohlo dítě chytit nebo na ně vylézt.
Na šroubech nesmí být umístěny plastové krytky, které by dítě mohlo sejmout. Malé části se nesmí uvolnit pomocí prstů a zubů dítěte. V opačném případě existuje riziko, že je dítě může spolknout nebo vdechnout.
Na vnitřním povrchu bočnic a čel nesmí být přilepené žádné cedulky nebo obtisky.


Má-li postýlka stahovací bočnice, musí být zajištěny tak, aby je dítě nemohlo samo stáhnout. Způsoby zajišťovacích mechanismů se musí lišit; pokud se mechanismy spouštějí stejným způsobem, pak od sebe musí být umístěny minimálně 850 mm.


Postýlky musí mít buď čtyři pevné nohy, nebo dvě pevné nohy a dvě nohy s kolečky. Pokud má postýlka čtyři nohy s kolečky, musí být dvě kolečka zajistitelná proti pohybu.


Doporučení pro bezpečné používání

Nepoužívejte pro dítě příliš teplé textilní materiály, jako je zateplené oblečení, dvojitě přeložená přikrývka nebo příliš teplá přikrývka.
Nepoužívejte žádné upevňovací systémy, nenapínejte přes postýlku sítě.
Preventivně odstraňte veškeré věci, kterými by se mohlo dítě udusit nebo na kterých by se mohlo uškrtit (například stužky, provázky, držátko dudlíku, kusy látky). Usíná-li dítě s plyšovou hračkou, po usnutí ji vyndejte; umístěte ji ale tak, aby na ni dítě vidělo.
Používání polštářku se nedoporučuje do 2 let věku dítěte.
Zajistěte, aby si dítě nepřikrylo hlavu; nedoporučuje se do 12 měsíců věku dítěte používat syntetické a prošívané přikrývky.
Doporučuje se používat spací pytel s otvory na ruce upravený dle věku dítěte. Ve spacím pytli je pro dítě složitější převrátit se na bříško. Dáte-li přednost přikrývce, dítě vždy položte tak, aby mělo nožičky u dolního kraje postýlky, zamezíte tak přikrytí hlavičky dítěte.  


Ke každodennímu používání se nedoporučují cestovní postýlky. Důvodem je především neprodyšné dno postýlek a většinou matrace potažené nepropustným plastovým materiálem.

Převzato z dTestu: www.dtest.cz/clanek-927/jak-vybrat-postylku

UA-38297867-1
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz